logo

Video blog – jak zacząć?

Video marketing może znacznie przyczynić się do budowania marki. Ważne jest, żeby nie ograniczać się do przesyłania filmów jedynie do popularnych witryn, jak YouTube czy Vimeo. Poszukiwania odbiorców Twojej treści powinno odbywać się na kilku płaszczyznach, warto więc skorzystać z wielu, nie tylko tematycznych, portali. Warto także zastanowić się nad utrzymaniem video na swoim serwerze.

Jednym ze sposobów, aby pomóc maksymalnie wykorzystać potencjał video i osiągnąć oczekiwane rezultaty może być video blog. Stworzenie takiego bloga daje szanse przyciągnięcia na naszą stronę więcej użytkowników, a także zbudowania grupy lojalnych internautów, którzy w poszukiwaniu nowej treści będą powracać na Twoją stronę.

Video blog na Twojej stronie to nie tylko urozmaicenie treści, ale także kolejna szansa na dobre wyniki w wyszukiwarkach.

5 wskazówek dotyczących tworzenia bloga video:


1. Unikalny tytuł i podsumowanie video
Zanim wyślesz film na witrynę, przygotuj tytuł, opis i słowa kluczowe. Ważne, aby były one zgodne z treścią, jaką poruszasz w filmie. Nie ma nic gorszego niż tytuł, czy opis, który nie zgadza się z tym, co przekazujemy w filmie.

Oprócz tego warto umieścić krótkie podsumowanie video na portalach społecznościowych. Może to być zachętą do obejrzenia całego bloga na Twojej stronie.

2. Dodawaj adnotacje na video w Youtube
Jeśli zdecydowałeś się umieścić pełne wersje filmów z twojego video bloga na YouTube, warto wykorzystać narzędzia, które zwiększą jego oglądalność.

Jednym z nich jest adnotacja. Poprzez umieszczenie w filmie linków, odsyłamy użytkownika do wcześniejszych lub podobnych filmów. A to z pewnością przyczyni się do kolejnych odsłon Twoich treści video.

3. Osadzanie video
Nie wystarczy osadzić jednej wiadomości video. Ważne jest aby internauci chcieli powracać na Twoją stronę. Jeśli zdecydowałeś się na utrzymywanie video na własnych serwerach musisz dać użytkownikowi wybór kolejnych treści do przejrzenia.

Głównym celem SEO jest przyciągnięcie użytkowników do witryny i zainteresowanie ich marką oraz produktami, dlatego też warto dodać pokrewne tematy, które zainteresują użytkownika.

4. Promuj video tak, jak zwykły post na blogu
Video jest częścią Twojego wpisu na blogu, dlatego powinieneś promować go tak samo jak treść pisaną. Prześlij go do serwisów social bookmarking, podziel się na Facebooku i Twitterze oraz na grupach dyskusyjnych czy forach. Możesz także użyć e-biuletynu dostępnego na Youtube czy Myspace lub stworzyć newsletter. Pamiętaj, że promocja jest tak samo ważna, jak tworzenie oryginalnej treści!

5. Pokaż powiązane treści
Tworząc archiwum postów na swojej stronie, ułatwiasz wyszukiwanie tematycznie powiązanych treści. Po pierwsze – jest to ułatwienie dla odwiedzających naszego bloga, którzy zainteresowani są także obejrzeniem podobnych filmów. Po drugie – poprzez osadzanie video na swojej stronie, tworzysz więcej treści dla wyszukiwarek. Należy pamiętać, że przeglądające strony roboty wyszukiwarek „nie widzą” filmów, tylko tekst. Dlatego właśnie tak ważne są tradycyjne opisy.

Pamiętaj – nie musisz robić filmów wirusowych, aby odnieść sukces. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy cały świat widzi twój film… Ma się nim zainteresować grupa docelowa, do której chcesz trafić.

Comments are closed.